Loading…
This event has ended. Visit the official site or create your own event on Sched.
Ladek Mountain Festival
Warsztaty otwarte [clear filter]
Saturday, September 12
 

11:00 CEST

Warsztaty z pierwszej pomocy dla dzieci + 7 lat
Uczestnicy warsztatów będą mieli możliwość sprawdzenia swoich umiejętności w udzielaniu pierwszej pomocy, oraz podniesieniu swoich umiejętności w tym zakresie, przy użyciu nowoczesnego oprogramowania i gogli VR, pod okiem Ratowników GOPR. Zajęcia będą prowadzone w oparciu o rózne scenariusze potencjalnych zdarzeń jakie wymagają pierwszej pomocy, nie tylko w górach.

Speakers
avatar for Bartek Żytkiewicz

Bartek Żytkiewicz

Ratownik GOPR, ratownik medyczny, pasjonat gór i aktywności górskich.


Saturday September 12, 2020 11:00 - 12:00 CEST
Strefa Jelcza

12:00 CEST

CZTERY ŁAPY RATOWNIKA. O psach w GOPRze | FOUR PAWS OF A RESCUER. About dogs in GOPR (Mountain Volunteer Rescue Service)
Psy w GOPR szkolone są do poszukiwania osób zaginionych w terenie otwartym, na gruzowiskach, lawiniskach, kopalniach oraz do poszukiwania osób martwych.
Celem działania Podkomisji Psów Ratowniczych GOPR jest nadawanie kierunku szkolenia przewodników oraz psów ratowniczych, a także regularna weryfikacja umiejętności podczas cyklicznych egzaminów dopuszczających zespoły do akcji w ramach działań realizowanych przez GOPR.



Speakers
avatar for Patryk Czermak

Patryk Czermak

Instruktor Wspinaczki Sportowej PZA, trener II Klasy Wspinaczki Sportowej PZA. Starszy Ratownik GOPR. Pracownik naukowo-dydaktyczny AWF Wrocław. Psycholog. Członek Polskiego Towarzystwa Medycyny i Ratownictwa Górskiego. Członek IRCRA (International Rock Climbing Research Association... Read More →
avatar for Jacek Falkenberg

Jacek Falkenberg

Nauczyciel Akademicki w Karkonoskiej Państwowej Szkole Wyższej w Jeleniej Górze. Ratownik Grupy Karkonoskiej GOPR. Szef Podkomisji Psów Ratowniczych GOPR. Przewodnik psa ratowniczego GOPR o imieniu Rabka. Rabka jest półtorarocznym owczarkiem niemieckim z bardzo dużym zapasem... Read More →



Saturday September 12, 2020 12:00 - 13:00 CEST
Klub Kuracjusza
 
Sunday, September 13
 

12:00 CEST

Co w górach robić należy, a czego nie? Zachowanie na miejscu wypadku świadków zdarzenia przed i po przybyciu ratowników - warsztaty GOPR | What to do and what not to do in the mountains. Behaviour at the site of the accident before and after rescuers' arr
Jesteś świadkiem wypadku bądź zachorowania w górach? Na podstawie własnych doświadczeń opowiemy o pracy  ratownika górskiego. W jaki sposób skutecznie pomóc w miejscu zdarzenia przed przyjazdem ratowników górskich oraz podczas współpracy z nami.
Podczas warsztatów przybliżymy schematy postępowań w przypadku zdarzeń, które są prawdopodobne w trakcie różnych form aktywności górskiej tj co zrobić jak np: “użarła gadzina” (ukąszenia, pogryzienie-anafilaksja), hipo oraz hipertermii (rodzaje, postępowanie), resuscytacja krążeniowo oddechowa.
Jesteśmy praktykami, sukces w naszej pracy zależy od wypracowania i opanowania do perfekcji schematów postępowań. Dlatego podczas warsztatów RKO (resuscytację krążeniowo oddechową) trenujemy na fantomach.

Speakers
avatar for Łukasz Żukowski

Łukasz Żukowski

Starszy Ratownik GOPR. Zawodowy Ratownik Górski  Grupy Sudeckiej GOPR od 2007 roku . Lubi w górach wszystko co płynie... Specjalista ratownictwa na rzekach górskich i ratownictwa  powodziowego.  Studiuje Ratownictwo Medyczne.
avatar for Dominik Adamczyk

Dominik Adamczyk

Zawodowy Ratownik Górski  Grupy Sudeckiej GOPR, w organizacji od 2006;  zawodowy Ratownik Medyczny Pogotowia Ratunkowego w Wałbrzychu (to naprawdę doskonały poligon:))



Sunday September 13, 2020 12:00 - 13:00 CEST
Klub Kuracjusza

15:00 CEST

Co, dla kogo, z czym i jak - GOPR przedstawia rowery elektryczne | What, for whom, what with and how - GOPR presents e-bikes.
Warsztaty dla fanów i dla sceptyków. Korzystając z elektryka otwierasz sobie nowe horyzonty, jeśli zrobisz to nieumiejętnie zrazisz siebie i innych do tej idei.
Omówimy zalety i pokażemy osobom uprzedzonym do tej formy jazdy na rowerze, że elektryk to nic strasznego. Huraentuzjastów trochę ostudzimy. Wskażemy zagrożenia dla ludzi, środowiska oraz infrastuktury turystycznej. Wszystko to wzbogacimy wiedzą o bezpieczeństwie od Grupy Sudeckiej GOPR. W końcu ratujemy wszystkich rowerzystów w górach...

Speakers
avatar for Łukasz Pokorski

Łukasz Pokorski

Pasjonat gór i wszystkiego co z nimi związane. Urodzony i mieszkający w Sudetach, po wyjazdach zawsze chętnie wraca w rodzinne góry .  Ratownik oraz instruktor GOPR. Wspina się i uprawia skialpinizm, ale jak sam przyznaje największe wyzwanie to dwie małe córki i ich pytania... Read More →


Sunday September 13, 2020 15:00 - 16:00 CEST
Strefa Jelcza
 
Thursday, September 17
 

12:00 CEST

Rowerem po Ziemi Kłodzkiej. Poznaj najdłuższy singletrack w Europie - aż 200 km! Zaprasza współtwórca - Marek Janikowski | Cycling around the Kłodzko Basin . Find the longest singletrack in Europe - 200km! The co-founder Marek Janikowski invites
Nasze ścieżki zostały zaprojektowane i wykonane tak, by cieszyły każdego. SINGLETRACK GLACENSIS jest wyjątkowy - doprowadzi Was do najpiękniejszych i najciekawszych miejsc miejsc na ZIEMI KŁODZKIEJ.Przybliżymy Wam genezę projektu, czyli od pomysłu do przemysłu. Powiemy, czym jest teraz i czym chcemy, żeby był w przyszłości, jakie daje możliwości.
Na koniec dla osób posiadających rowery górskie proponujemy przejażdżkę rowerową po Pętli Zdrój i Trojak.

Speakers


Thursday September 17, 2020 12:00 - 13:00 CEST
Klub Kuracjusza

14:00 CEST

Jak zdobyć Wielką Koronę Tatr? | How to complete the Tatra's Big Crown?
Andrzej Marcisz - legenda polskiej wspinaczki sportowej, jeden z naszych najbardziej utytułowanych zawodników na arenie krajowej i międzynarodowej opowie o Wielkiej Koronie Tatr - to 101 dróg na 14 szczytów tatrzańskich o wysokości powyżej 8000 stóp: od szlaków turystycznych po drogi wspinaczkowe.
Jest autorem książki "Wielka Korona Tatr. Przewodnik wspinaczkowy po 14 ośmiotysięcznikach tatrzańskich". 

Speakers

Thursday September 17, 2020 14:00 - 15:00 CEST
Klub Kuracjusza

16:00 CEST

Skitury z głową. Jak przygotować się do sezonu? | Responsible ski touring. How to prepare for the season?
Prezentacja i warsztaty z członkami Sekcji Narciarstwa Wysokogórskiego KW Kraków i twórcami programu Kompleksowego Systemu Kształcenia Skialpinisty: Barbarą Kościelniak, Barbarą Suchy, Filipem Kuźniakiem  i Michałem Semowem.
Skitouring i skialpinizm stały się ostatnimi laty niezwykle popularne. Trudno się dziwić, bo to wyjątkowo udany mariaż sportów górskich z rekreacją, w pięknych okolicznościach przyrody. Mają one też wiele odcieni, od formy spokojnych wycieczek (skituring), poprzez trudne zjazdy w dziewiczym śniegu (freetouring), po czysto sportową rywalizację w wymagającym górskim terenie (skialpinizm). Pełne przygotowanie do tych aktywności wymaga wielowymiarowego podejścia i zróżnicowanego treningu.
O tym, jak ważny jest trening i odpowiednie przygotowanie do sezonu skiturowego wie zapewne każdy,               ale jak go prowadzić, żeby osiągnąć optymalne wyniki, w założonym przedziale czasu?
Kiedy zacząć? Jak ćwiczyć? Wytrzymałość, czy siła? Czy to też dla mnie? Czy technika ma znaczenie? A to bezpieczne? Co z tymi lawinami?
Na te i każde inne treningowe pytania postarają się odpowiedzieć twórcy nowatorskiego, wszechstronnego programu treningowego dla narciarzy wysokogórskich. To aktywni członkowie Sekcji Narciarstwa Wysokogórskiego KW Kraków, instruktorzy, zawodnicy, skialpiniści i trenerzy. Przybliżą oni ideę programu, powiedzą, co zakłada oraz z jakich elementów się składa, czemu taka wszechstronność jest ważna i w jaki sposób może wspomóc rozwój każdego zapalonego skiturowca, tak amatora, jak i zawodnika. Zachęcamy do aktywnego udziału i zapewniamy, że każdy wyniesie z tego panelu garść cennych informacji oraz sporo motywacji do rozwoju i treningu przed kolejnym sezonem.

Speakers
avatar for Barbara Kościelniak

Barbara Kościelniak

Czynna i aktywna członkini KW Kraków, taternik jaskiniowy i członkini sekcji jaskiniowej oraz narciarstwa wysokogórskiego, pasjonatka wspinaczki i skialpinizmu.Ukończyła Akademię Wychowania Fizycznego w Krakowie na kierunku Wychowanie Fizyczne. W ramach studiów zrobiła dwie... Read More →
avatar for Filip Kuźniak

Filip Kuźniak

Narciarz wysokogórski, zawodnik skimo, były zawodnik MTB. Zarówno na rowerze, jak i na nartach, specjalizuje się w zawodach długich i wieloetapowych. Podczas górskich wyzwań wyznaje styl fast’n’light. Na rowerze ukończył m.in. Bike Transalp, australijski Crocodile Trophy, szwajcarski UCI Swiss Epic, na trzecim miejscu podium finiszował w kanadyjskim UCI Transrockies Challenge i zwyciężył we włoskim Iron Bike. Na nartach, oprócz kilku alpejskich i tatrzańskich wyzwań, na koncie ma kilka ukończonych... Read More →
avatar for Michał Semow

Michał Semow

Z wykształcenia prawnik. W wieku lat 30 zdecydował się pójść za głosem serca i poświęcić zawodowo górom oraz ich społeczności. Instruktor Narciarstwa Wysokogórskiego PZA, członek Komisji Narciarstwa Wysokogórskiego PZA, szef szkolenia skiturowego w KW Kraków, zaangażowany... Read More →
avatar for Barbara Suchy

Barbara Suchy

Instruktor narciarstwa PZN, kierownik wyszkolenia SNW KW Kraków, koordynator szkoleń stokowych       w Szkole Alpinizmu KW Kraków. Od wielu lat uczy jazdy na nartach, koncentrując się głównie na przygotowaniu do jazdy poza trasą i doskonaleniu techniki w terenie.Zimą wolny... Read More →



Thursday September 17, 2020 16:00 - 17:00 CEST
Klub Kuracjusza
 
Friday, September 18
 

09:00 CEST

Jak zaplanować trasę/wyprawę rowerową? Narzędzia online i aplikacje | How to plan a tour/ bike trip? Online tools and apps
W ciągu ostatnich kilku lat turystyka rowerowa stała się niezwykle popularna. Niestety, planując trasę wyprawy, rowerzysta wciąż skazany jest na korzystanie bądź to z atlasów przygotowanych dla kierowców, bądź z map topograficznych albo, co gorsza, map Google. 
Na szczęście z pomocą przychodzą nam narzędzia online i aplikacje, które pozwalają przygotować odpowiednią trasę uwzględniając typ roweru, rodzaje dróg, styl jazdy i inne. 
Jak dobrze przygotować trasę skrojoną na nasze siły i preferencje? 
Odpowie i pokaże Wojtek Goj, autor przewodnika "Zakręć w Tatry!"

Speakers
avatar for Wojciech Goj

Wojciech Goj

Przewodnik górski, miłośnik i znawca Podtatrza, przedsiębiorca. Logistyk, organizator i twórca narzędzi   do wyjazdów rowerowych (blog, wycieczki, aplikacja - TatraVelo i Szlak Wokół Tatr). Specjalista i pasjonat nieszablonowych nieruchomości pod Tatrami.Jego pasja to odkrywanie... Read More →



Friday September 18, 2020 09:00 - 10:00 CEST
Klub Kuracjusza

09:00 CEST

10:00 CEST

Trail Ride – backpacking rowerowy z Januszem Gołąbem | Trail Ride - bike backpacking with Janusz Gołąb
Plecak jest mocno wpisany w aktywności na rowerze górskim (zwłaszcza Trail i Enduro), a błąd w pakowaniu może dużo kosztować.
Jak zacząć przygodę z rowerem górskim?
Jaki rower wybrać? Co jest niezbędne, a z czego można zrezygnować? Jak się ubrać, jak to wszystko spakować i do czego? Trening – czy na pewno umiesz jeździć na rowerze? Będzie też o 10 podstawowych technikach jazdy rowerem MTB (dowiesz się, co to jest skanowanie, gęsia szyja, pozycja tygrysa) i wiele innych pro tip patentów.
Zajmiemy się też nawigacją i taktyką długodystansowego przejazdu, jak i krótkiej wycieczki. Czy 2000 m przewyższenia dziennie, to dużo, czy mało dla roweru MTB? Apteczka, narzędzia, kremy, po co to wszystko? Porozmawiamy także o etykiecie na szlaku - zawsze należy pamiętać przemierzając górskie szlaki, że rowerzysta nie jest tam sam.
A na koniec, krótka relacja filmowa z wyprawy rowerem na słynną Haute Route pomiędzy Chamonix a Arollą – trzeci przejazd rowerem górskim w historii tego trailu.



Speakers
avatar for Janusz Gołąb

Janusz Gołąb

 Janusz Gołąb (ur. 16 listopada 1967 r.) – polski alpinista i himalaista, pierwszy zimowy zdobywca ośmiotysięcznika Gaszerbrum I (9 marca 2012 r.).Jest członkiem Klubu Wysokogórskiego Gliwice, wspina się od 1986 r. Wraz z Jackiem Fluderem i Stanisławem Piecuchem stworzyli... Read More →



Friday September 18, 2020 10:00 - 11:30 CEST
Strefa Jelcza

11:00 CEST

Odkryj Podtatrze na rowerze | Discover Podtatrze by bike
Zakręć w Tatry! Do trekkingu w Tatrach nikogo przekonywać nie trzeba. A co byście powiedzieli na wycieczkę rowerową z Tatrami w tle? Jazda tuż nad taflą górskiego jeziora, odludnymi widokowymi grzbietami 1100 m n.p.m., zacisznym brzegiem Dunajca, a może śladem dawnej kolei przez rozległe pola i lasy? Te i inne cuda zebrał, ujął w wykonalne dla śmiertelników pętle i opisał Wojtek Goj, autor przewodnika rowerowego po Podtatrzu, które staje się topową destynacją rowerową w Polsce.

Speakers
avatar for Wojciech Goj

Wojciech Goj

Przewodnik górski, miłośnik i znawca Podtatrza, przedsiębiorca. Logistyk, organizator i twórca narzędzi   do wyjazdów rowerowych (blog, wycieczki, aplikacja - TatraVelo i Szlak Wokół Tatr). Specjalista i pasjonat nieszablonowych nieruchomości pod Tatrami.Jego pasja to odkrywanie... Read More →



Friday September 18, 2020 11:00 - 11:45 CEST
Klub Kuracjusza

12:00 CEST

Warsztaty z pierwszej pomocy dla dzieci + 7 lat
Uczestnicy warsztatów będą mieli możliwość sprawdzenia swoich umiejętności w udzielaniu pierwszej pomocy, oraz podniesieniu swoich umiejętności w tym zakresie, przy użyciu nowoczesnego oprogramowania i gogli VR, pod okiem Ratowników GOPR. Zajęcia będą prowadzone w oparciu o rózne scenariusze potencjalnych zdarzeń jakie wymagają pierwszej pomocy, nie tylko w górach.

Speakers
avatar for Bartek Żytkiewicz

Bartek Żytkiewicz

Ratownik GOPR, ratownik medyczny, pasjonat gór i aktywności górskich.
avatar for Marcin Bednarz

Marcin Bednarz

Ratownik GOPR, ratownik medyczny, Góral, aktywny górsko, uczestnik programu Bezpieczny Kazbek.


Friday September 18, 2020 12:00 - 13:00 CEST
Strefa Jelcza

13:00 CEST

Warsztaty - jak zdobyć tę górę? Z Moniką Witkowską w Karpaty Wschodnie | Workshops - how to reach this peak? With Monika Witkowska to the East Carpathian Mountains
WSCHODNIE KARPATY - CIEKAWE, DZIKIE, NIEDOCENIANE
MONIKA WITKOWSKA
W które góry Ukrainy czy Rumunii warto pojechać? Jakie są koszty takich wyjazdów i jak je zorganizować? Jakie realia czekają nas na miejscu, jak wygląda sprawa bezpieczeństwa (także kwestia koronawirusa), na jakie góry warto wejść w pierwszej kolejności i co zobaczyć w ich okolicach?



Speakers
avatar for Monika Witkowska

Monika Witkowska

Podróże to jej pasja, a także zawód (jest dziennikarką piszącą o turystyce, a także pilotką egzotycznych wypraw). Z ponad 180 krajów jakie odwiedziła (wszystkie kontynenty) najbardziej lubi arabskie, bliskie są jej również mniej upalne rejony – Antarktyda i Arktyka... Read More →



Friday September 18, 2020 13:00 - 13:40 CEST
Klub Kuracjusza

14:10 CEST

Warsztaty: jak zdobyć tę górę? Z Leszkiem Cichym przez Islandię | Workshops: how to reach this peak? With Leszek Cichy through Iceland
Speakers
avatar for Leszek Cichy

Leszek Cichy

        Urodzony w 1951 r. Wspina się od grudnia 1969 r. taternik, alpinista i himalaista. Trudne zimowe drogi w Tatrach. Potem Alpy. Najważniejsze przejścia alpejskie to: Lewy Filar Freney na Mont Blanc, jednodniowe przejścia wsch. ściany Grand Capucyn oraz północnej... Read More →


Friday September 18, 2020 14:10 - 14:50 CEST
Klub Kuracjusza

17:05 CEST

Warsztaty - jak zdobyć tę górę? Meru i Kilimandżaro z Tomkiem Kobielskim | Workshops - how to reach this peak? Meru and Kilimanjaro with Tomek Kobielski
MERU, KILIMANDŻARO
TOMASZ KOBIELSKI


Speakers
avatar for Tomasz Kobielski

Tomasz Kobielski

Zdobywca „Korony Ziemi” oraz ośmiotysięczników – Cho Oyu i Mount Everest. Aconcaguę zdobył 7 razy, Denali 3 razy, Elbrus 8 razy, Island Peak 5 razy, Kazbek 8 razy, wszedł na Ama Dablam, Chan Tengri i wiele innych. Szczególnie upodobał sobie Afrykę, do której wraca... Read More →


Friday September 18, 2020 17:05 - 17:45 CEST
Klub Kuracjusza
 
Saturday, September 19
 

09:00 CEST

Z Jury w Dolomity, czyli jak rozpocząć przygodę ze wspinaniem wielowyciągowym | From Jura to the Dolomites, how to start adventure with multi-pitch climbing
Wielowyciągi to kwintesencja wspinania. Każdy kto rozpoczyna swoją wspinaczkową przygodę na panelu lub w skałkach, prędzej czy później zaczyna marzyć o wyższych ścianach.
Jak rozpocząć przygodę ze wspinaczką wielowyciągową? W jaki sposób przygotować się, by była bezpieczna i przyjazna? Jak wybrać pierwsze cele? Jaki sprzęt skompletować? Gdzie znaleźć najładniejsze drogi wielowyciągowe na naszej poczciwej Jurze? Gdzie wybrać się na łatwe wspinanie wielowyciągowe (Hiszpania, Grecja, Włochy) zanim wyruszymy w Tatry lub w Dolomity? Jakie drogi wielowyciągowe w Tatrach i w Dolomitach można polecić początkującym adeptom tego typu wspinaczki? Odpowiedzi na te i inne pytania poznacie podczas niniejszej prelekcji.

Speakers
avatar for Paweł Łuczeczko

Paweł Łuczeczko

Jeden z największych fanów naszego festiwalu. Wspina się już niemal od ćwierćwiecza, a pierwsze kroki w skale stawiał właśnie podczas lądeckiego Przeglądu Filmów Górskich w 1996 roku. Jest wielkim miłośnikiem włoskich Dolomitów, choć ceni sobie również wyślizg... Read More →



Saturday September 19, 2020 09:00 - 10:00 CEST
Trojan

13:00 CEST

Rola przygotowania mentalnego we wspinaniu. Warsztaty Integrowanie przez Wspinanie | The role of mental preparation in climbing. Workshops with Integrating by Climbing
Warsztaty obejmują praktyczne ćwiczenia, które ułatwiają zachowanie "chłodnej głowy" przed próbą na drodze oraz w trakcie wspinania.

Speakers
avatar for Łukasz Gruszczyński

Łukasz Gruszczyński

Trener przygotowania mentalnego w sporcie, wspinacz z kilkunastoletnim stażem. Współpracuje ze wspinaczami oraz sportowcami z innych dyscyplin sportu.


Saturday September 19, 2020 13:00 - 14:00 CEST
Trojan

15:00 CEST

Warsztaty z pierwszej pomocy dla dorosłych
Uczestnicy warsztatów będą mieli możliwość sprawdzenia swoich umiejętności w udzielaniu pierwszej pomocy, oraz podniesieniu swoich umiejętności w tym zakresie, przy użyciu nowoczesnego oprogramowania i gogli VR, pod okiem Ratowników GOPR. Zajęcia będą prowadzone w oparciu o rózne scenariusze potencjalnych zdarzeń jakie wymagają pierwszej pomocy, nie tylko w górach.

Speakers
avatar for Bartek Żytkiewicz

Bartek Żytkiewicz

Ratownik GOPR, ratownik medyczny, pasjonat gór i aktywności górskich.
avatar for Marcin Bednarz

Marcin Bednarz

Ratownik GOPR, ratownik medyczny, Góral, aktywny górsko, uczestnik programu Bezpieczny Kazbek.


Saturday September 19, 2020 15:00 - 16:00 CEST
Strefa Jelcza

15:00 CEST

Żywienie okołotreningowe. Warsztaty Integrowanie przez Wspinanie | Pre-workout nutrition. Workshops Integrating by Climbing
Wysiłek fizyczny zwiększa zapotrzebowanie na energię i wiele składników pokarmowych, w związku z tym dopasowanie strategii żywieniowej u osoby aktywnej, gwarantującej odpowiednią regenerację, jest często kluczowe w kontekście zamierzonych celów sportowych oraz zachowania zdrowia.
Koniec wątpliwości!
Raz na zawsze rozprawimy się z rozterkami wspinacza, ale i każdej osoby aktywnej. Kiedy czasu na jedzenie jest mało, a zapotrzebowanie na energię i składniki odżywcze duże, z pomocą wkracza Zdrowe podejście - Dietetyk Ewa Karpęcka
Tematem warsztatów będzie między innymi:
· Kontrola nawodnienia w sporcie.
· Składniki odżywcze - gdzie ich szukać i ile przyjmować?
· Podstawy żywienia w sporcie - kiedy pora na posiłek?
· Dzień w skałach – jak zaplanować jedzenie?

· Moduł praktyczny – komponowanie posiłków przed i potreningowych.

Speakers
avatar for Ewa Karpęcka

Ewa Karpęcka

Dietetyk kliniczny i sportowy, absolwentka UR Kraków oraz SWSM Katowice, Członek Polskiego Towarzystwa Dietetyki.Podnosi swoje kwalifikacje uczestnicząc w szkoleniach, kursach oraz warsztatach, głównie o tematyce żywienia w sporcie. Sama również prowadzi szkolenia i warsztaty... Read More →


Saturday September 19, 2020 15:00 - 16:00 CEST
Trojan

17:00 CEST

Nowoczesne metody nawigacji w górach w praktyce. Warsztaty GOPR | Modern navigating methods in the mountains in practice. GOPR workshops
Na sukces lub ewentualną porażkę naszych górskich działań wpływ ma bardzo wiele czynników, jednak jednym z kluczowych jest kwestia orientacji w terenie. Umiejętność określenia pozycji ma również istotne znaczenie z punktu widzenia bezpieczeństwa. Jeżeli chcesz usystematyzować i poszerzyć swoją wiedzę        w tym zakresie, powinieneś przyjść! Zajęcia będą miały charakter warsztatów, w trakcie których eksperci z Grupy Sudeckiej GOPR przedstawią i omówią różne techniki nawigacji, zarówno klasycznej jak i wspieranej przez nowoczesną technologię oraz urządzenia nawigacji satelitarnej. Osoby chętne będą miały możliwość przećwiczenia wybranych technik i uzyskania odpowiedzi na nurtujące pytania.

Speakers
avatar for Radosław Sobczyk

Radosław Sobczyk

Absolwent Akademii Rolniczej we Wrocławiu i Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Geodeta i kartograf. Pasjonat wspinaczki, narciarstwa alpejskiego, skialpinizmu i biegów górskich. Od 21 lat ratownik GOPR        w Grupie Sudeckiej. Starszy Instruktor Ratownictwa Górskiego... Read More →
avatar for Łukasz Felcenloben

Łukasz Felcenloben

36 lat, od dziecka związany z górami, w których spędza znaczną część swojego życia. W okresie studenckim działacz Studenckiego Klubu Politechniki Wrocławskiej, gdzie organizował szereg wyjazdów trekkingowych w Karpaty Wschodnie oraz organizator sudeckich rajdów turystycznych... Read More →



Saturday September 19, 2020 17:00 - 18:00 CEST
Trojan
 
Sunday, September 20
 

08:00 CEST

Joga na dzień dobry! | Joga for a good day!
Speakers
avatar for Alicja Poloczek

Alicja Poloczek

Praktykę jogi rozpoczęła w 2010 roku w nurcie Ashtanga Vinyasa Yoga. Swoją wiedzę jogiczną pogłębia uczestnicząc w licznych warsztatach prowadzonych przez polskich i zagranicznych nauczycieli m.in. w Mołdawii, Niemczech oraz Indiach. Certyfikat nauczycielski 200 oraz 300... Read More →



Sunday September 20, 2020 08:00 - 09:00 CEST
Strefa Jelcza

10:30 CEST

Warsztaty medyczne z prof. Tomaszem Banasiewiczem | Medical workshops with prof. Tomasz Banasiewicz
Speakers
avatar for Tomasz Banasiewicz

Tomasz Banasiewicz

 Tomasz Banasiewicz, stały bywalec Przeglądu, chirurg, pracownik naukowy Akademii Medycznej, profesor (belwederski) dr hab. Uczestnik i organizator wielu wypraw wysokogórskich jako lekarz wyprawy i aktywny uczestnik akcji górskiej (Himalaje, Andy, Mt Blanc, Kilimandżaro). Prócz... Read More →



Sunday September 20, 2020 10:30 - 11:30 CEST
Strefa Jelcza

12:00 CEST

JOga - trening uzupełniający dla wspinaczy. Warsztaty Integrowanie przez Wspinanie | Complementary training for climbers. Rolling, stretching, joga - workshops with Integrowanie przez Wspinanie
Joga w stylu Vinyasa to dynamiczna praktyka, podczas której ruch i oddech stają się jednością. Sekwencje asan (pozycji) charakteryzują się płynnymi przejściami połączonymi z oddechem, przypominając taniec lub medytację w ruchu. Jest to forma jogi dla osób, które kochają bycie aktywnym oraz doskonałym uzupełnieniem treningu dla wspinaczy.

Speakers
avatar for Alicja Poloczek

Alicja Poloczek

Praktykę jogi rozpoczęła w 2010 roku w nurcie Ashtanga Vinyasa Yoga. Swoją wiedzę jogiczną pogłębia uczestnicząc w licznych warsztatach prowadzonych przez polskich i zagranicznych nauczycieli m.in. w Mołdawii, Niemczech oraz Indiach. Certyfikat nauczycielski 200 oraz 300... Read More →



Sunday September 20, 2020 12:00 - 13:00 CEST
Strefa Jelcza

13:00 CEST

Wspinanie w piaskowcach. Jak, gdzie, kiedy? Warsztaty Integrowanie przez Wspinanie | Climbing on the sandstone. How, where, when? Workshops with Integrowanie przez Wspinanie
Adrspach, Teplice, Saksonia, Hejszowina itp. - rejony te większości kojarzą się ludziom z iluzoryczną asekuracją oraz bardzo specyficznymi zasadami. Paweł w czasie prelekcji opowie Wam o historii, zasadach oraz etyce wspinania w piaskowcach. Dowiecie się m.in. dlaczego nie można używać tam magnezji, a asekurować można się wyłącznie na “węzełkach”. Dowiecie się również, gdzie występują rejony z zasadami piaskowcowymi, gdzie można się wpsinać oraz jak w ogóle zacząć przygodę z tego typu wspinaniem.

Speakers
avatar for Paweł Zieliński

Paweł Zieliński

Instruktor wspinaczki, ekiper PZA, Członek grupy młodzieżowej PZA, absolwent AWF Kraków. Pasjonat wspinaczki górskiej, zwłaszcza tradowej. Miłośnik wspinania w skałach piaskowcowych. Ekspert od wspinaczki w rysach. Cały swój wolny czas spędza w ulubionych, czeskich rejonach... Read More →



Sunday September 20, 2020 13:00 - 14:00 CEST
Klub Kuracjusza

13:30 CEST

Pierwsza pomoc w górach i skałach, czyli co robić, zanim dotrą ratownicy. | First aid in the mountains and on the rocks, what to do before rescuers' arrival
Chodzisz po górach? Wspinasz się?
A jeśli zdarzy się wypadek – czy wiesz, jak zareagować?
Czy wiesz co zrobić, kiedy np.:
- ktoś spadnie z dużej wysokości,
- porazi go piorun,
- dostanie hipotermii lub udaru cieplnego,
- dozna urazu głowy od spadającego kamienia,
- odmrozi sobie palce,
- dostanie reakcji alergicznej po ugryzieniu przez pszczołę/osę,
- straci przytomność,
- dostanie drgawek.

Czy wiesz, co powinno być w górskiej apteczce? Jakie najważniejsze informacje przekazać ratownikom?
Jak przyjąć śmigłowiec ratowniczy? Jak wezwać pomoc, kiedy rozładuje się telefon (znaki latarką)?

Zajęcia maksymalnie realne, z użyciem sztucznej krwi, sztucznych ran i profesjonalnego sprzętu.

Speakers
avatar for Karolina Matałowska

Karolina Matałowska

Ratownik medyczny od 2004 r. W górach spędza każdego roku średnio 3 miesiące, głównie zimą. W ramach kursów z pierwszej pomocy górskiej szkoliła między innymi: członków Polskiego Himalaizmu Zimowego przed letnią wyprawą na K2 (szkolenia w Dolinie Kieżmarskiej i w... Read More →



Sunday September 20, 2020 13:30 - 14:30 CEST
Strefa Jelcza

14:00 CEST

Warsztaty z pierwszej pomocy dla dzieci + 7 lat
Uczestnicy warsztatów będą mieli możliwość sprawdzenia swoich umiejętności w udzielaniu pierwszej pomocy, oraz podniesieniu swoich umiejętności w tym zakresie, przy użyciu nowoczesnego oprogramowania i gogli VR, pod okiem Ratowników GOPR. Zajęcia będą prowadzone w oparciu o rózne scenariusze potencjalnych zdarzeń jakie wymagają pierwszej pomocy, nie tylko w górach.

Speakers
avatar for Bartek Żytkiewicz

Bartek Żytkiewicz

Ratownik GOPR, ratownik medyczny, pasjonat gór i aktywności górskich.
avatar for Marcin Bednarz

Marcin Bednarz

Ratownik GOPR, ratownik medyczny, Góral, aktywny górsko, uczestnik programu Bezpieczny Kazbek.


Sunday September 20, 2020 14:00 - 15:00 CEST
Strefa Jelcza

15:00 CEST

Układy wyciągowe – zastosowanie w górach i w ratownictwie górskim. Warsztaty GOPR | Pulling systems -their purpose in the mountains and in the mountain rescue
Warsztaty skierowane jest do osób, które chcą w praktyce nauczyć się jak zbudować różne rodzaje układów wyciągowych i wykorzystać je w razie potrzeby w górach, skałach czy na lodowcu. Uczestnicy warsztatów dowiedzą się czym różnią się od siebie układy wyciągowe 2:1, 3:1 i 5:1. Czym jest ruchomy bloczek, flaszencug, szwajcar. Z jakich elementów wyposażenia wspinaczkowego, górskiego czy ratowniczego możemy takie układy zbudować i gdzie je wykorzystać. Zajęcia będą prowadzone w małych grupach warsztatowych.

Speakers
avatar for Sławomir Parzonka

Sławomir Parzonka

W górach ze świadomego wyboru. Starszy Ratownik GOPR Grupy Sudeckiej, ratownik Grupy Ratownictwa Jaskiniowego, taternik jaskiniowy, członek Wałbrzyskiego Klubu Górskiego i Jaskiniowego. Skiturowiec, wspinacz.Uczestnik i kierownik sportowych i eksploracyjnych wypraw do jaski... Read More →
avatar for Arkady Dąbrowski

Arkady Dąbrowski

Ratownik (od 26 lat) i instruktor GOPR. Zawodowy Ratownik Górski Grupy Sudeckiej GOPR.Wspina się aktywnie od Tatr poprzez Alpy po Kaukaz.Pracuje na wysokości, a po godzinach poza wspinaniem uprawia skialpinizm i taternictwo jaskiniowe.Miłośnik starych motocykli.
avatar for Patryk Czermak

Patryk Czermak

Instruktor Wspinaczki Sportowej PZA, trener II Klasy Wspinaczki Sportowej PZA. Starszy Ratownik GOPR. Pracownik naukowo-dydaktyczny AWF Wrocław. Psycholog. Członek Polskiego Towarzystwa Medycyny i Ratownictwa Górskiego. Członek IRCRA (International Rock Climbing Research Association... Read More →


Sunday September 20, 2020 15:00 - 16:00 CEST
Klub Kuracjusza
 
Filter sessions
Apply filters to sessions.